Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A megyék az új önkormányzati törvény értelmében területfejlesztéssel foglalkoznának, az egészségügyi, szociális és oktatási intézményfenntartói hatáskörük az államhoz kerülne - írja a Világgazdaság és a Magyar Hírlap. A feladatok szakmai irányítását a kormányhivatalok vennék át.
Drasztikusan átformálná a kormány a megyék feladatait - írja a Világgazdaság. Szinte semmit nem hagynának meg a mostani rendszerből, a megyék az új önkormányzati törvény hatálybalépése után a területfejlesztési munkákat vennék át, amelyet most a regionális területfejlesztési tanácsok végeznek.
A legtöbb megyei feladat az államhoz kerülne, így a hiány nem a megyéket terhelné tovább. Annak a feladatnak a szakmai irányítását, amelyet most a megye lát el, a helyi kormányhivatal végezné, dolgozói fizetését pedig az állam biztosítaná, a normatívákat nem utalnák át a megyéknek. Egyelőre nyitott kérdés, hogy mi legyen a megyei tulajdonú intézmények sorsa. A csődveszély elől menekülve több megye is a bezárás, eladás vagy összevonás mellett döntött. A Világgazdaság szerint erről néhány héten belül tárgyalhatnak kormányzati szinten.
A Világgazdaság szerint a területfejlesztés kapcsán lehetnek még viták a megyei jogú városokkal, miután az ő képviselőik nem képviseltetik magukat a megyei közgyűlésen, mégis szeretnék érvényre juttatni akaratukat.
A Magyar Hírlap úgy tudja, hogy a Fideszben már megszületett a politikai döntés a megyék jövőjéről. Ezek szerint a jelenlegi egészségügyi, szociális és oktatási intézményfenntartói hatáskör elkerül a megyéktől, amelyek ehelyett a területfejlesztéssel foglalkozhatnak.